Toprak Ana Günü /Terra Madre Day

Toprak Ana Günü /Terra Madre Day

 

Slow Food tarafından kurulan Terra Madre / Toprak Ana Ağı, dünya genelinde sayıları hızla artmakta olan gıda topluluklarının bir araya geldiği iyi,temiz,adil gıda üretimine destek veren bir ağdır. Yerel gıda kültürlerini korumak ve güçlendirmek için yapılan aktivitelerle beraber Terra Madre / Toprak Ana Ağı her gecen gün hızla büyümektedir.

Slow Food 2008 yılından başlayarak her 10 Aralık gününü Dünya Terra Madre/ Toprak Ana Günü ilan etti ve her yıl dünyanın birçok yerinde düzenlenen etkinliklerle bugün kutlanıyor.

150 ülkede 200.000 den fazla üyesi olan bu hareketin bir parçası olan Slow Food Şile Palamut Birliği üyeleri de bir araya gelerek toprak ana günümüzü Ovacık köyümüzde kutladık. Dunyamiz icin daha iyi gida arayisinda olan geleneksel mutfak bilgilerini bizlerle paylasan şeflerimiz, akademisyenler ,köylülerimiz ve tüm slow food gönüllüleri hep birlikte geleneksel yemekler pişirdik. Köyümüz mandalarının sütünden Manda Yoğurdu, Manda Kaymağı, tereyağı ve peyniri Ovacıklı hanımların marifetli ellerinden sofrada yer aldı. Bölgeye özel Malgadın Mantarlı Börek, Bulgurlu Börek ve Mancarlı Pide köyün geleneksel lezzetlerinden olup günün olmazsa olmazlarındandı. Manav kültürünün lezzetlerinden olan Yumurta Dolması hanımlarımızın emekleriyle yapılmış Tarhana Poğaçası ile dünden yarına güzel bir lezzet olarak yapılmaya devam edecektir. Terra Madre / Toprak Ana gününde bizleri yalnız bırakmayan değerli şeflerimiz de geleneksel köy fırınımızda pişirilecek birbirinden lezzetli tarifleri uyguladılar. Bölge hayvanlarının sakatatlarından yapılan böbrek,yürek,ciğer üçlemesi, billur, kuzu but, siyez bulgurlu incik köy fırınında köy patatesleriyle harika bir lezzet bütünlüğü oluşturdular. Slow Food gönüllüsü dostlarımızın da evlerinde yapmış olduğu Mısır Çorbası ,Fasulye Turşusu Kavurması ile Terra Madre / Toprak Ana soframıza renk kattılar.

Geleneksel iyi, temiz, adil gıda üretimiyle, Slow Food hareketi sayesinde bir kez daha bir araya gelerek gıdanın birleştirici ,pekiştirici, bilgilendirici inanılmaz gücünü bol muhabbetle yaşamış olduk. Terra Madre / Toprak Ana günümüz kutlu olsun…
#MenuForChange #terramadreday #slowfood #TMD2017

 

Fatma Denizci

Yorumlar kapalı.