Zeytin yapma zamanı geldi….

Zeytin yapma zamanı geldi….

Son yıllarda kendi zeytinimizi kendimiz yapıyoruz. Zeytin yapma fikri başından sonuna bir ritüel bizim için…

Hem çok eğlenceli,  hem çok yorucu…. ama değer artık kendi yaptıklarımız bitince dışarıdan zeytin alıp yiyemiyoruz o kadar lezzet farkı var inanın… Bize bir arkadaşımız öğretmişti  bizde başka arkadaşlara öğrettik şimdi onlarda kendi yaptıkları dışında başka zeytin yiyemiyorlar:)

Zeytin alma bahanesi ile Gemlik’in karlı güzel köylerini görme fırsatı bulduğumuz için Aralık ayını iple çekiyoruz. Birde dönüşte Bursa’da  İskender kebap yemek işin en zevkli yanı. Her gidişimizde yanımızdaki yeni Zeytin dostlarımızla harika bir gün geçiriyoruz.

Zeytinlerimizi Gemlik’in Engürücük köyünde zeytincilik yapan sevgili Zeynel’den alıyoruz. Zeytinler bizim istediğimiz olgunluğa erişince onun deyimi ile kıvırcıklanınca haber veriyor:)  Kıvırcıklanma için havaların soğuması hatta kar yağması gerekiyor.

İstanbul’a dönmek için feribot saatini beklerken Yalova pazarına uğradık. Sadece bir tezgahta en az 40 çeşit zeytin çeşidi vardı, her biri farklı renk ve büyüklükte. Bir bölgede bu kadar çok çeşidin yetişmesi inanılmaz..

 

Memleketimizin her yeri çok bereketli, gidelim, görelim, alışveriş yapalım küçük çiftçimizi destekleyelim. 

 

 

 

 

 

Fatma Denizci

Yorumlar kapalı.