Ev Yapımı Bitki Koruma Yöntemleri

Ev Yapımı Bitki Koruma Yöntemleri

Domates Yaprağı: Domates yaprakları iyice kıyılarak 1-2 bardak hazırlanır ve su içerisinde 7-8 saat bekletilir. Süzülerek yaklaşık 2 bardak su ile karıştırılır. Elde edilen karışım bitkinin tamamına püskürtülerek uygulanır.

Sarımsak/yağ spreyi: 4-5 adet sarımsak dişi havanda dövülerek 3 çay kaşığı yağ içerisinde en az 24 saat bekletilir. Daha sonra içerisine yarım litre su ilave edilir. Elde edilen karışım süzülerek bir kavanoza alınır. Bu karışımdan 1-2 çorba kaşığı alınarak yarım litre su ile karıştırılır. Elde edilen karışım bitkinin tamamına püskürtülerek uygulanır.

Isırgan Çayı: 1 kilo ısırgan 10 litre suyla karıştırılıp 12 saat bekletilir. Bu karışım böcek öldürücü olarak bitlere, akarlara, meyve kurtlarına karşı püskürtme yöntemiyle kullanılır. Sulandırılması gerekmez.

Elma ağaçlarında gelişen Oidium hastalığına karşı ısırgan kökleri şaşırtıcı derecede iyi sonuç veriyor. Çileklerin grileşmesi hastalığında da aynı şekilde.  100 gr kök 24 saat 1 litre suda bekletilip ayrıca sulandırılmadan püskürtür. Domateslerde beliren mildiou hastalığına karşı  da kesin etkili.

Arap sabun spreyi: 2 çorba kaşığı saf arap sabunu 1 litre su ile karıştırılır, direkt bitkilere püskürtülür.

Kadife Çiçeği spreyi : Kadife çiçeği su ve sabunla karıştırılarak bir solüsyon hazırlanır. Bu solüsyon afit, larvalar ve sinekler için uzaklaştırıcı etki yapar.

Tuz Spreyi: 2 çorba kaşığı tuz 4,5 litre su ile karıştırılır.Lahana kelebeği ve kırmızı örümceklere karşı kullanılabilir.

 

Fatma Denizci

Yorumlar kapalı.