Ovacık’da Bir Gün – Sainte Pulcherie

Ovacık’da Bir Gün – Sainte Pulcherie

[box]Sainte Pulcherie Fransız Lisesi sayfasından alıntıdır.[/box]

23 Şubat Cumartesi, Şile yakınlarındaki küçük Ovacık Köyü’nde bir araya geldik. Bu günün amacı, pazartesi günü okulda gerçekleştireceğimiz doğal ürünlerle hazırlanan kahvaltıda servis edeceğimiz ürünleri hazırlamak için köyde yaşayan insanlarla tanışmak ve çalışmaktı.

Köy halkı tarafından karşılandıktan sonra, pazartesi yiyeceğimiz kaymak, tereyağı ve peynirin yapımında kullanılacak olan sütü verecek olan mandaların sahibi Naide Hanım ile görüşmeye gittik. Burada Naide Hanım süt sağdı. Ardından köy kahvesine geldik ve Muhsine Hanım’ın yardımıyla ekmek yaptık. Birçoğumuz ilk defa ekmek yaptı. Bu gerçekten fiziksel güç gerektiren bir iş çünkü ekmeği yoğurmak kolları gerçekten yoruyor. Ardından Naide Hanım bize nasıl yoğurt ve kaymak yapılacağını gösterdi.

Lezzetli bir gözleme ve köy halkı tarafından hazırlanan ayranı içtikten sonra istiridye mantarının nasıl yetiştirildiğini gördük. Mustafa Bey ile yumurta toplamaya gittik. Ardından da bize nasıl organik tarım yapıldığını anlatan Fatma Hanım’ın serasına gittik. Burada Hüseyin Bey ile birlikte soğan ektik, sonuçlarını birkaç hafta içinde gözlemleyebileceğiz.
Ekmekleri fırına koyduktan sonra, İstanbul’a dönmek üzere yola çıktık. Pazartesi günü arkadaşlarımıza bu doğal ürünleri tattırmak için sabırsızlanıyoruz.
Bizi karşıladıkları için Fatma Hanım’a ve tüm köy halkına teşekkür ederiz.

Yoğurt Yapımı

Bir tencere süt kaynatılır, ılıklaştığı zaman yoğurt mayası ya da bir tatlı kaşığı yoğurt eklenir. Soğumaya bırakılır. Birkaç saat geçince buz dolabına konur. Yemeden önce bir gün beklenmesi lezzetini artıracağından beklemenizi tavsiye ediyoruz.
Afiyet olsun.

Ekmek Yapımı

Ekmek yapmak için bir leğenin içine un, ekşi maya ve kuru maya koyduk. Mayaları ve unu birbirinden ayırdık ve mayaların olduğu tarafa sıcak su ekleyip karıştırdık. Daha sonra unla beraber bu karışımı yoğurmaya başladık. Elimizde ve leğende un kalmayıncaya dek yoğurduk. Sonra leğeni üstünü bezlerle örterek sıcak bir yere koyduk ve hamur kabarıncaya kadar bekledik. Sonunda fırında pişirdiğimiz mis gibi köy ekmeğimiz hazırdı.
Afiyet Olsun

Yerel ve doğal tarımın avantajları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için aşağıdaki link’e tıklayınız:
Think Global Act Local

Cem GÜRBEY, İpek İNCE, İdil ÖZÇELİK, Orhun TUNAL, CanPaul BASOĞLU, Fırat DÖŞOĞLU, Ali GÜLÜMSER, Canberk SAĞLAM, Fulya ÖNÜGÖR , Candan CANBULAT, Çağla ÇELİK, Beyza TAŞDELEN, Fidan DENİZCİ, Katia HAVİTERS, Ege ERKAN, Defne KOÇ, Hazer YENİCE, Begüm BALİBAŞA


nadinkokciyan

Yorumlar kapalı.