4 Kasım 2012 Pazar günü İstanbul’un en güzel kıyı şehirlerinden Şile’nin Ovacık köyünde Tohum Takas Şenliğimiz var. sileovacik

Her geçen yıl artan gerek kentleşme rantının etkisiyle, gerekse de düne kadar orman kaynaklarından yararlanma alışkanlıklarıyla, güzel Şile’mizin 57 köyü neredeyse tarımı unutmak üzere. Oysa sağlıklı, gerçek gıda üreterek Şile’yi tamamen, İstanbul’u ise önemli düzeyde besleyebilir. Hepimizin bildiği gibi sağlıklı ve gerçek gıdanın başlangıcı ve özü TOHUM dur. İşte bu yüzden 2009 dan bu yana ege köyleri ve şehirlerinde başlatılan Tohum Takas Şenlikleri bir adım daha atıyor. Ülkemizin bir çok açıdan en önemli şehrinin köyünde İstanbullularla buluşuyor.

Müzik dinletileri, söyleşiler, ekmek yapımı, ebru sanatı, sergiler şenliğimize renk katacak. Ovacık köylüleri geleneksel yemekleri ve kendi evlerinin önlerinde açacakları köylü ürünleriyle sizleri bekliyor olacaklar, sizler için ocaklarda ekmek pişirecekler. Ve tabi ki tohumlarımızı takas edeceğiz. Bu şenliğin en önemli konukları yerel tohumları koruma, çoğaltma ve toplumda farkındalık yaratmanın öncüsü Karaot Köylüleri de misafirlerimiz olacaklar.

Biz aşağıda imzası olan sivil toplum örgütleri olarak verdikleri destekden dolayı Şile Belediye’sine teşekkür ediyoruz.

İstanbulluları şenliğimize bekliyoruz.