Terra Madre, Salona del Gusto 2016 Torino’dayız…….”Loving the Earth”

Terra Madre, Salona del Gusto 2016 Torino’dayız…….”Loving the Earth”

İki yılda bir yapılan Salone del Gusto, Terra Madre etkinliğine 2014 yılında Türkiye’yi temsilen delege olarak katılmıştım. Ne mutlu ki 2016 yılında Şile Palamut Birliği, Şile Yeryüzü Pazarı olarak davet edildik. Bu kez Şile Yeryüzü Pazarımızdan genç üreticimiz Hüseyin Kurt delege olarak katıldı ve bizleri gurur ile temsil etti.

Dünya’nın her yerinden gelen geleneksel üreticiler, gıda toplulukları, yüzlerce stand kocaman bir Pazar havası vardı Torino’da. Dünyanın her yerinde milyonlarca destekçisi olan bir sivil yapının organize ettiği dev bir etkinlik. Tüm Torino halkı etkinliği tamamen sahiplenmiş durumda. Etkinliğin bir başka dikkat çeken yönü ise her zaman olduğu gibi yine delegelerin Torino’lu gönüllülerin evinde konaklaması. Aynı dili konuşmasak da paylaşmanın, sevmenin ve saygı göstermenin, birlikte vakit geçirmenin mümkün olduğunu gördük.

Terra Madre’de bu yıl büyük bir açılış organizasyonu yerine minik bir seramoni ve bir açılış alayı planlanmış. Açılış töreninde Slow Food’un kurucusu Carlo Petrini’nin paylaşma ve üretim temalı konuşması öne çıktı.

Şile ve Foça Yeryüzü Pazarı olarak ortak stand açtık. Bizim dışımızda Türkiye’den Kastamonu’lu arkadaşımız Halit Nadir Alıcıoğlu Slow Food Presidia ürünü olan Siyez bulgurumuzu tanıttı. Karaman’dan, Bodrum’dan Slow Food birlikleri, gönüllüleri hep birlikte Türkiye’nin tanıtımını yapmaya çalıştık.

Dünyanın çeşitli yerlerinden gelen Yeryüzü Pazarı /Earth Market temsilcileri sorunlarını, hedeflerini, politikalarını bir forumda anlattı. Biz de Şile Yeryüzü Pazarı olarak foruma katıldık.

Şile Belediye başkanımız Can Tabakoğlu bizzat ekibi ile birlikte Torino’ya gelerek incelemelerde bulundu, Şile için örnek alınabilecek yerleri ziyaret etti.

2018 yılında tekrar Torino’da olabilmek umudu ile…

 

Eartheart : let’s defend the future, www.slowfood.com

 

 

Fatma Denizci

Yorumlar kapalı.