Ovacık’da Toprak Ana Günü Kutlama / Terra Madre Day

Ovacık’da Toprak Ana Günü Kutlama / Terra Madre Day

Toprağın, tohumun bereketini kutlamak için  2009 yılından beri  her yıl Aralık ayında düzenlenen “Toprak Ana Günü” kutlamalarına Ovacık Köyü olarak bizde bir katkımız olsun istedik ve “Balkabaklı Börek”  “İstiridye Mantarlı Gözleme” “Acılı Balkabağı” yaptık.

Sevgili Muhsine ablamız hamuru mayaladı, açtı bizde kabakları ayıklayıp, rendeleyip acılan yufkaların içine koyduk üstüne bolca şeker koyup kuzineye attık.

Yazdan kalan Balkabaklarımız ile sevgili Aysun bol acılı balkabaklı yemek yaptı. İlk defa tuzlu balkabağı yemeğini tattık aynı patetes tadında çok değişik bir deneyim oldu bizler için.

Sevgili Nadide ablamız istiridye mantarlı börekleri katlarken yufkaların yeterince güzel açılmadığı konusunda Muhsine ablaya sitemde bulundu.

Sevgili ev sahibi Mukadder’in yaptığı tarhana çorbası, nohut, kalem gibi sarılmış zeytinyağlı yaprak sarma ve patlıcan turşusunun tadına baktık.

Her zaman olduğu gibi bilge Muhsine ablamız bize çok güzel eski tarifler verdi. Sohbet ettik, güldük, bol bol yemek yedik..Toprak Ana’ya bize sundukları için teşekkür ettik.

 

“Mutfağımızın, yerel tatlarımızın değerini bilelim, yaşatalım, unutulmalarına izin vermeyelim”

Fatma Denizci

Yorumlar kapalı.