Okulumuzda Organik Kahvaltı – Sainte Pulcherie

Okulumuzda Organik Kahvaltı – Sainte Pulcherie

[box]Sainte Pulcherie Fransız Lisesi sayfasından alıntıdır.[/box]

25 Şubat 2013 Pazartesi günü, birinci dersin başında öğretmenlerimiz ile birlikte kafeteryaya indik.

İndiğimizde her iki kafeteryada da bütün masalar düzenli bir şekilde sıralanmış ve sınıflara ayrılmıştı. Bazılarımızın bunu neden yaptığımız hakkında zaten bilgisi vardı ama çoğunluk bilmiyordu. Bunun üzerine Müdürümüz M.Abellan masalarda bulunan bütün yiyeceklerin “organik” olduğu üzerine dikkatleri çekmek üzere bir konuşma yaptı. Okulumuz çevre komitesi öğrencileri olarak 23 Şubat Cumartesi günü Ovacık köyünü ziyarete gitmiştik. Bu projenin amacı doğal besinleri yakından tanımak , yapılışına tanık olmak ve sağlıklı beslenme yolunda ilk adımı atmaktı. Gittiğimiz bu gezide çok hoş karşılandık ve kısa sürede hep beraber doğal ekmek, yoğurt, peynir yapmayı öğrendik, soğan ektik ve yumurta topladık.

Pazartesi günü okula döndüğümüzde masaların üzerinde duran bu besinlerin hepsi Şile’nin Ovacık Köyü’nden geliyordu. Tabii sadece bizim yaptığımız ürünlerle kalmıyor, menü bulgurlu börek, peynirli börek, kaymak, tereyağ, bal, reçel, zeytin şeklinde artıyordu. Aynı zamanda Şile’de bize yardım eden, bizi ağırlayan insanları da okulumuzda görmekten memnun olduk. Hepsi mutlu bir şekilde okulumuza gelmiş ve emek verdikleri ürünleri tatmamızı bekliyordu. 420 öğrenci, öğretmenler, görevliler ve Okul İdaresine bu kahvaltıyı hazırlamak kolay değildi ama herkesin yardımıyla başarı ile sonuçlandı.

Herşeyden önce bizim için değişik tatlar ve değişik bir deneyimdi. Masada merak eden arkadaşlarımızın sorularını çevre komitesindekiler cevapladı.Bazı tatlar, kestane balı gibi bize farklı gelse de afiyetle yedik. Ama bazılarımız için yumurtanın tadını deneyememesi hayal kırıklığı oldu.
Sonuçta bütün öğrenciler az çok yerel tarım ve organik tarım hakkında bilinçlenmiş oldu ve birçok şey öğrendi.
Okulumuza, öğretmenlerimize bize bu deneyimi yaşattıkları için teşekkür ederiz..

Çevre hakkında çalışan öğrencilerle ilgili daha çok bilgi için buraya tıklayınız.
Yerel tarım hakkında daha çok bilgi için buraya tıklayınız.
Şile-Ovacık ürünlerini hazırlama günümüz hakkında daha çok bilgi için buraya tıklayınız.
Biyolojik beslenme hakkında kütüphanemizden kaynaklar bulmak için buraya tıklayınız.

nadinkokciyan

Yorumlar kapalı.