Şile’de Permakültürel Yaşam İmkanı

Şile’de Permakültürel Yaşam İmkanı

[box type=”info”]Şile Gündem sayfasında 01.09.2012 tarihinde yayımlanmıştır.[/box]

Yeryüzü Derneği’nin 9-17 Haziran 2012 tarihleri arasında düzenlediği, Permakültür Tasarım Kursu, eğitmen Emet Değirmenci liderliğinde Ovacık köyünde yapıldı. 28 kursiyerin katıldığı eğitimde 32 konu başlığında eğitim verildi.

14 yıl İstanbul Teknik Üniversitesinde sismoloji uzmanı olarak çalışan Değirmenci, gerek Yer bilimci olması yönü ile gerek uzun yıllar emek vermekte olduğu ekoloji aktivizmi onu doğal döngüleri daha derinlemesine tanımaya yöneltti. Avusturya’da 2000 yılında edindiği ekoturizm diplomasına ek olarak 3 permakültür sertifikası ve deneyimi onu bu konuda öğreticiliğe götürdü.

Ekolojik yolla toplumsal bir dönüşüme inanan Değirmenci 2007 yılında Aotearoa Yeni Zelanda (YZ)’da çok kültürlü Innermost Gardens kollektif kent bahçesi ağını kurdu ve bu proje ile Uluslarası Barış Federasyonu (Universal Peace Federation) tarafından barış elçisi olarak ödüllendirildi.

Bu kursta endüstriyel yaşam ve küresel iklim değişiminin yıkımında bireysel ve toplumsal düzeyde ayakta kalmayı, yaşadığımız çevreyle entegre ve doğanın bir parçası olarak atık üretmeden yaşamayı, var olan yaşam alanlarımızı (kent/kır ) restore etme yöntemlerini, eski ve köklü (yerli ve yerel) kültürlerin ekolojik bilgeliğini edinerek insani ölçekte (merkezi olmayan) yaşam alanları tasarlamayı sistemsel bir bütünlük içinde öğrenme hedeflenmiştir.

Kurs bitiminde Ovacık köyü muhtarı Osman Coşkun’a Emet Değirmenci, yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi ve desteklerinden dolayı teşekkür etti. Muhtar Osman Coşkun da bu projenin köyünde yapılmasından dolayı memnuniyetini belirtti. Kurs boyunca köylünün özellikle çocukların ilgisi büyüktü. Köylülerin merak ettikleri konuları eğitmene ve kursiyerlere sormaları Permakültürün ilkelerinden olan toplumsal katkının sağlanmış olduğunu gösterdi.

(Kaynak: http://www.silegundem.com.tr/news_detail.php?news=64)

nadinkokciyan

Yorumlar kapalı.