Ovacık’da Tohum Takas Şenliği

Ovacık’da Tohum Takas Şenliği

[box type=”info”]Şile Gündem sayfasında 21.11.2012 tarihinde yayımlanmıştır.[/box]

Şile Ovacık Köyü’nde yaşayan Ekolojik Ürünler Derneği üyesi Fatma Denizci’nin “tohum takas etkinliği” adı altında yarattığı rüzgar Şile Belediyesi’nin desteğiyle şenliğe dönüştü. İstanbul’da ilk kez gerçekleştirilen etkinliğe İstanbul’un çeşitli ilçelerinde de büyük katılım oldu. Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu, Şile Kaymakamı Şükrü Görücü, Ak Parti İlçe Başkanı İlhan Ocaklı ve İstanbul’dan, çevre il ve ilçelerden, Ege’nin Karaot Köyünden doğal yaşamı destekleyen çok sayıda vatandaş katıldı. Ekolojik Ürünler Derneği, Karaot Tohum Derneği, Slowfood/Fikir Sahibi Damaklar Derneği, Şile Muhtarlar Derneği, Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi, Merkez Efendi Geleneksel Tıp Derneği ise Şile Belediyesi ile birlikte şenliğin diğer ortakları oldu. Şile Kaymakamı Şükrü Görücü konuşmasında Şile’de tarımsal aktivitelerin ağırlıklı olarak kadınlar tarafından yapıldığına dikkat çekerek “Edirne Patlıcanını bile Amerika’dan ithal ediyoruz, daha profesyonel şekilde ziraatçı tarlaya, veteriner ahıra girecek ve tarımda kalkınacağız” dedi. Kaymakam Görücü; bu çalışmaya zamanla diğer köylerinde dahil edileceğini söyledi.

Başkan Tabakoğlu ise açılış konuşmasına “şu anda çok interaktif katılımın yaşandığı bir ortamdayız, emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” diyerek başladı. “Standartların yükseldiği, teknolojinin de yoğun bir şekilde yaşandığı bu zaman da beslenme tarzımızı sorgulayan bir toplum haline geldik. Bu noktada İstanbul’un doğal beslenmesinde Şile köylüsü yer almalıdır ve alacaktır ”dedi. Sözlerini “doğaya inanan, doğal yaşama destek veren herkese yürekten kutluyorum” diyerek noktalayan Tabakoğlu, yemek ikramının ardından, kurulmuş olan tüm stantları ve canlı performans gösterilerini izleyerek 55 çeşit domates tohumunun yanı sıra çok sayıda farklı tohumun da yer aldığı tohum takası aktivitesine dahil oldu.

Doğa Koleji’nin de ziyaret ettiği şenlikte köy kadınlarının yaptığı gözleme ve köy ekmekleri ile bahçelerinden çıkan organik sebze ve meyveler de satışa sunuldu. Şenliğin ilgi çeken enstantanelerinden birisi de “ebru sanatı” oldu.

(Kaynak: http://www.silegundem.com.tr/news_detail.php?news=132)

nadinkokciyan

Yorumlar kapalı.