İstanbul’u Şile Doyuracak

İstanbul’u Şile Doyuracak

Gazete Ekonomi yazarı Nurhayat Tuna tarafından 17.11.2012 tarihinde yazılmıştır.

Yıllardır İstanbul’un yaş sebze ve meyve ihtiyacını karşılayan Akdeniz Bölgesi’ne; organik ve orman tarımı ile Şile rakip çıktı.
Sağlıklı Gıda Platformu üyelerinin geçtiğimiz Pazar günü organik tarım çiftliklerine yaptığı ziyaret bölgede büyük yankı uyandırdı. Şile, on beş milyonluk İstanbul’un her türlü gıda ihtiyacını karşılayabilecek potansiyele sahip.

Göç, bölgenin geleceğini tehdit ediyor
Şile köylüsünün arazisini satarak göç ettiğini söyleyen Belediye Başkanı Can Tabakoğlu;’’Bu durum İstanbul’un ve bölgenin geleceğini tehdit ediyor. Bu tehdit, Şile köylüsünü toprağıyla birlikte üretici konuma getirerek ve İstanbul’un pazarı yaparak ortadan kalkacak’’dedi.

Organik tarım ve orman tarımı yapılıyor
‘’Yerel üret, yerel tüket sloganıyla’’ Yeryüzü Derneği’nin farmakültür tasarım kursları düzenleyerek bölgedeki arazilerde toprağı iyileştirme çalışmaları yaptığını söyleyen Tabakoğlu;’’Kasım ayı başında Türkiye’de iki yıldan beri yapılan ‘’Tohum Takas’’ şenliği düzenledik. Sivil inisiyatifin,sosyal medya aracılığı ile duyarlı kitlelere ulaşabilen başarılı bir organizasyon yapısının oluştuğunun göstergesidir’’ şeklinde ifade etti.

(Kaynak: http://gazeteekonomi.com/2012/11/17/istanbulu-sile-doyuracak)

nadinkokciyan

Yorumlar kapalı.